Katedra fyzickej geografie a geoinformatiky

História katedry

Katedra fyzickej geografie a geoinformatiky patrí medzi najstaršie geografické pracoviská na Slovensku s dlhou tradíciou výskumu a výuky v oboch oblastiach zmienených v jej názve. Je priamym nasledovníkom Katedry fyzickej geografie, ktorá vznikla v roku 1952 a na ktorej sa už v roku 1953 vytvorilo oddelenie kartografie. Pôsobili na nej významné osobnosti slovenskej geografie a kartografie, ako prof. Michal Lukniš, prof. Pavol Plesník, prof. Michal Zaťko, doc. Ľudovít Mičian či prof. Jozef Krcho. V roku 1992 z nej vznikli dve pracoviská: Katedra kartografie, geoinformatiky a diaľkového prieskumu Zeme a Katedra fyzickej geografie a geoekológie, ktoré pracovali ďalšie takmer tri dekády samostatne, hoci často v úzkej vedeckej aj pedagogickej spolupráci. Ich opätovným spojením vznikla 1. 1. 2021 súčasná Katedra fyzickej geografie a geoinformatiky.

1921 – začiatky prednášok z geografie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského (UK) (prednášal Karel Chotek, profesor národopisu)
1923 – vznikol Seminár geografický Filozofickej fakulty UK, od 1927 Proseminár zemepisný (pôsobili tu: Jiří Viktor Daneš, František Štůla, Jiří Král a Jan Hromádka)
1938 – seminár sa rozdelil na dve časti: seminár antropogeografie (vedúci Jiří Král, od 1939 Jan Hromádka) a seminár fyzickej geografie (vedúci Jan Hromádka)
1940 – vznik Prírodovedeckej fakulty Slovenskej univerzity (SU; tento názov univerzity sa používal v rokoch 1939 – 1954) a v jej rámci Ústavu geografického (viedli ho Jan Hromádka 1940 – 1946 a Michal Lukniš 1947 – 1950)
1950 – reorganizácia ústavu na Katedru geografie (tzv. "veľká Katedra geografie", vedúci Mikuláš Konček) s dvoma pracoviskami: Ústav geografie a Ústav pre meteorológiu a klimatológiu
1952 – Ústav geografie prešiel na novú Fakultu geologicko-geografických vied SU, odčlenenú (do roku 1959) z Prírodovedeckej fakulty SU, pričom sa rozdelil na dve katedry: Katedru fyzickej geografie a Katedru ekonomickej geografie
1953 – v rámci Katedry fyzickej geografie vzniklo oddelenie kartografie.
1987 – zmenil sa názov na Katedra fyzickej geografie a kartografie
1992 – odčlenilo sa oddelenie kartografie, čím vznikla nová Katedra kartografie, geoinformatiky a diaľkového prieskumu Zeme PriF UK, pôvodné pracovisko sa vrátilo k predošlému názvu a v roku 1995 premenovalo na Katedra fyzickej geografie a geoekológie.
2021 – zlúčenie pracovísk a vznik Katedry fyzickej geografie a geoinformatiky.